4 najważniejsze czynniki, które wpływają na stan i kondycję skóry

Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkie czynniki wpływający na kondycję cery, ale warto poznać ich jak największą listę, aby z jednej strony ograniczyć niekorzystne efekty dla skóry, a z drugiej odpowiednio zabezpieczyć się przed ich skutkami. Kolejność przypadkowa, ponieważ wszystko ma znaczenie!

1. Pora roku

To proste: nasza skóra najzwyczajniej w świecie reaguje na klimat i jego charakterystykę w danej porze roku. W Polsce sytuacja jest stosunkowo zróżnicowana. Są miesiące przejmującego mrozu i gęstych opadów śniegów. Są miesiące upałów i suchego powietrza. Są wreszcie całe kwartały deszczy przeplatanych nagłymi zmianami temperatur i pogody, gdy nie do końca wiadomo, jak się ubierać i jakie kosmetyki dobrać.

Bez przeprowadzki w inne rejony niewiele można zdziałać. Najlepszą metodą jest po prostu zabezpieczać skórę doborem naturalnych kosmetyków. Przede wszystkim chronić ją przed silnym nasłonecznieniem i skutkami promieniowania UV. Czy wiesz, że niektóre olejki, masła i ekstrakty w kosmetykach naturalnych są świetnym filtrem na ultrafiolet? Poza tym dbaj o prawidłowe nawilżenie skóry, szczególnie jej najdelikatniejszych fragmentów, które są czułe na zmiany temperatur czy inne czynniki atmosferyczne. Chroń usta balsamem, a twarz odpowiednim kremem na dzień.

2. Dieta, nawyki, styl życia

Stan skóry w dużej mierze odzwierciedla naszą „życiową kondycję”. Przemęczenie, nałogi czy inne problemy osobiste rozpoznajemy w ludziach właśnie… na pierwszy rzut oka. „Worki pod oczami”, poszarzała cera, niezdrowe plamy czy mała sprężystość świadczą o tym, że nie wszystko jest w porządku.

Choć na wiele sytuacji nie mamy bezpośredniego wpływu, aby marzyć o pięknej cerze, musimy ograniczać negatywny wpływ złych nawyków. Więcej spać, nie nadużywać alkoholu (który wysusza, odwadnia organizm), nie palić papierosów (których dym dosłownie zatruwa skórę). Rozsądna, regularna higiena, unikanie ostrych potraw, jedzenie zdrowych, bogatych w witaminy posiłków. To wszystko ma znaczenie!

3. Zanieczyszczenie powietrza

Jeśli żyjemy w miastach, w których stan powietrza jest dramatycznie zły, nie ma co się dziwić, że skóra wymaga wytężonych działań pielęgnacyjnych i ochronnych. Smog, spaliny emitowane przez samochody, dym z budynków mieszkalnych ze starymi piecami, brak odpowiedzialnej polityki ekologicznej mają pierwszorzędne znaczenie dla cery.

Jak znaleźć ratunek? Przede wszystkim chronić skórę poprzez dobór odpowiednich kosmetyków, najlepiej w pełni naturalnych: kremów do rąk, kremów na twarz, balsamów do ust. Bogate w antyoksydanty, są w stanie zwalczać rozwój wolnych rodników, które przyspieszają starzenie skóry. A poza tym – jak najczęściej uciekajmy na łono przyrody, gdzie natura i świeże powietrze wręcz zachęcają do życia.

4. Kosmetyki

Od lat wydajesz na kosmetyki dziesiątki, a nawet setki złotych w skali miesiąca, jednocześnie nie dostrzegając żadnych efektów? Z przyzwyczajenia kupujesz te same produkty, choć nie zauważasz, by jakkolwiek zmieniły stan Twojej cery? Co gorsza: być może ich odstawienie wiąże się z jeszcze większym przesuszeniem, z jeszcze większym zagęszczeniem wyprysków, z intensywniejszym łupieżem.

Wypróbuj kosmetyki naturalne. Stworzone wyłącznie z ekologicznych substancji pochodzenia roślinnego i mineralnego, są wolne od chemii, która sztucznie stymuluje cerę i nie daje trwałych zmian, a jedynie powierzchowne, chwilowe efekty. W biokosmetykach kryją się zaś witaminy, kwasy, antyoksydanty, które chronią skórę przed negatywnymi czynnikami, a jednocześnie same w sobie nie stanowią zagrożenia. Poznaj je, przetestuj i daj znać, czy widzisz dobrą zmianę na twarzy!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*