5 argumentów za stosowaniem kosmetyków ekologicznych

Dla osób, które nigdy wcześniej nie stosowały naturalnych kosmetyków, tego typu produkty kojarzą się bardziej z modą, niedostępnością i luksusem dla wybranych. I choć z reguły bywają droższe niż popularne, koncernowe kosmetyki, są dziś coraz powszechniejsze, a ich stosowanie przynosi rzeczywiste efekty. Nawet jeżeli to moda… co z tego? Dobrze, że zmieniamy nawyki na lepsze, bardziej ekologiczne! Poznaj 5 argumentów przemawiających za kupowaniem i stosowaniem ekologicznych kosmetyków.

1. Są naprawdę naturalne

Aby kosmetyk mógł być sprzedawany jako naturalny i posiadać odpowiednie certyfikaty, jego skład faktycznie musi składać się w 100% albo niemal 100% substancji ekologicznych, a więc roślinnych i mineralnych, nieprzetworzonych chemicznie i pochodzących ze specjalnych upraw. Wszystko, co tłoczone na zimno i nierafinowane, sprzyja zdrowiu i pięknu. Oczywiście, gotowanie danie z glutaminianem sodu również może być smaczne, ale przecież w kwestii diety każdy zgodzi się z tym, że naturalne produkty są lepsze. I podobnie jest w świecie kosmetyków. To nie marketing, a rzeczywiste zaangażowanie w tworzenie produktów bio, eko, natural. Przekonaj się o tym… na własnej skórze!

2. Nie zawierają niekorzystnych substancji

Gdy bierzemy pod lupę produkty znanych firm, które są dostępne w praktycznie każdym sklepie z kosmetykami, możemy się autentycznie przerazić. Gdy poczytamy więcej o SLS/SLES, parabenach czy parafinie (a to podstawy wielu popularnych kremów, balsamów, żelów pod prysznic czy szamponów), odechciewa się je kupować. Dla wielu osób jest szokiem, jak w ładnie pachnącym i tanim żelu może znajdować się substancja, którą wynaleziono do czyszczenia maszyn albo coś, co zatyka pory? Cóż, wszystko w imię szybkich, pozornych efektów. Duże spienienie, chwilowy rezultat to wszystko, co mogą zaoferować przetworzone, chemiczne kosmetyki. W dłuższej perspektywie nie rozwiązują jednak żadnych problemów ze skórą, a wręcz mogą je pogłębić.

3. Łagodnie, ale skutecznie działają na skórę

Największą zaletą kosmetyków ekologicznych jest ich łagodne, naturalne działanie na skórę. Nie wywołują szoku dla organizmu, jak niektóre chemiczne substancje. Bazują na witaminach, kwasach, olejkach, wyciągach, związkach organicznych, które nie odkładają się w organizmie i prowadzą do stopniowej zmiany we właściwym tempie. Skóra absorbuje to, co wartościowe i „uczy się” być zdrowsza. Tak jak z dietą, wybór odpowiednich kosmetyków przynosi czasami nawet spektakularne efekty w dłuższej perspektywie.

4. Są powszechnie dostępnie

Rozwój internetu, niezależnych targów, a także renesans ekologicznych sklepików pozwala na szeroką dystrybucję produktów, które są w 100{c56d33f214ebd57302446bfbb2afe22c717b7a58c7e581cc0768e887222a3389} ekologiczne. Dotyczy to również kosmetyków, które siłą rzeczy przestają być dostępnie wyłącznie dla wtajemniczonego, elitarnego grona. Organiczne kremy, balsamy, pomadki, szampony czy scruby są już dziś właściwie na wyciągnięcie ręki, choć fakt faktem, nadal pozostają droższe niż ich koncernowe odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że wiele kosmetyków można przygotować samodzielnie. Domowe maseczki, antyperspiranty czy płyny do demakijażu są świetnym wyborem, a przy okazji ich tworzenie daje dużo radości i satysfakcji.

5. Rozwijają niezależny biznes

Jak zapewne zauważasz, naturalne kosmetyki nie są dziełem dużych, międzynarodowych marek, które przeznaczają miliony na samą reklamę. Wręcz przeciwnie, często to produkty domowych zakładów i małych manufaktur. To przyjemny widok – patrzeć, jak Polacy rozwijają gospodarkę w sektorze ekologicznym, również kosmetycznym. Chcesz im pomóc, a przy okazji swojej skórze? Wypróbuj choć jeden kosmetyk przygotowany przez rodzimego, niezależnego producenta, który wykorzystał bogactwo naturalnego świata, dobierając odpowiednie składniki…

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*