
Masło shea jest podstawą wielu naturalnych kosmetyków. Powód jest bardzo prosty. Jego działanie na skórę jest nieocenione i różnorodne. Już stosowanie samego masła daje rewelacyjne efekty, a kiedy wzbogacimy je o kilka aktywnych składników, uzyskamy kosmetyk ekologiczny o wręcz rewolucyjnych właściwościach.
Skąd pochodzi masło shea?
Roślina, z której produkuje się masło shea, nazywa się masłosz parka (inaczej karite) i pochodzi ze środkowej i zachodniej Afryki. Olej jest tłoczony z nasion tego drzewa. O niezwykłości masła najlepiej świadczy fakt, że w regionie, z którego pochodzi, drzewo masłosza jest czczone przez miejscową ludność jako święte. Olej wykorzystywany jest do produkcji tradycyjnych leków i naturalnych kosmetyków, a łupiny orzechów do odstraszania owadów. Dzięki temu, że praktycznie nie ma smaku i delikatny zapach, ma też zastosowanie spożywcze – mieszkańcy Afryki od lat używają go do smażenia. Z drewna wykonuje się też meble.
Trochę o jakości
W temperaturze pokojowej masło shea ma dość twardą konsystencję pasty, która lekko się kruszy. Pod wpływem temperatury ciała roztapia się i wtedy ma postać gęstego oleju.
Jakość masła shea zależy od jego pochodzenia i procesu pozyskiwania. Oprócz dziko rosnących drzew karite zakłada się również ich plantacje. Naturalnie rosnące drzewa produkują o wiele bardziej wartościowe nasiona, więc olej o oryginalnym afrykańskim pochodzeniu będzie o wiele lepszej jakości. Proces pozyskiwania możemy natomiast rozpoznać po kolorze i zapachu masła. Surowiec rafinowany będzie miał czysto białą barwę i praktycznie brak zapachu. Intensywniejszy zapach i kremowy lub żółtawy kolor świadczy o tym, że jest to masło nierafinowane, a przez to posiadające o wiele lepsze właściwości. Należy uważać na białe masła o intensywnym zapachu, ponieważ prawdopodobnie są wzbogacane olejkami zapachowymi. Istnieją również masła mieszane. Dobry, nierafinowany produkt jest rozcieńczany olejkami, przez co jego jakość plasuje się pomiędzy rafinowanym a nierafinowanym.
Drogocenne właściwości masła shea
Masło karite to doskonały kosmetyk organiczny. Jeśli przyjrzymy się jego właściwościom pielęgnacyjnym, okaże się, że pomaga praktycznie każdej skórze. Zawiera dobroczynne kwasy i fitosterole, dzięki którym nasza skóra bardzo szybko nam się odwdzięczy rewelacyjnym i zdrowym wyglądem.
Masło shea:
- dostarcza witamin E i A, a także wspomaga syntezę witaminy D3,
- nawilża i zmiękcza,
- ujędrnia skórę i zapobiega starzeniu, hamując powstawanie wolnych rodników,
- regeneruje, leczy podrażnienia i pomaga w wygładzeniu rozstępów,
- chroni przed promieniami UV i oddziaływaniem zjawisk atmosferycznych,
- działa przeciwzapalnie,
- zapobiega wypadaniu włosów.
Ten organiczny kosmetyk jest w pełni bezpieczny. Mogą używać go dzieci i kobiety w ciąży. Nie uczula i nie podrażnia skóry, a wręcz ją koi.
Co możesz zrobić z masła shea?
Masło shea jest idealną bazą do tworzenia kosmetyków organicznych do praktycznie każdej partii ciała. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kosmetyku potrzebujesz. Możesz użyć go samodzielnie albo jako podstawy i dodać inne wartościowe substancje. Lokalne polskie firmy, produkujące naturalne kosmetyki ręcznie robione chętnie korzystają z dobrodziejstw tego pielęgnacyjnego złota.
- Można wykorzystać je jako ekologiczny krem pod oczy, który napnie i nawilży skórę.
- Naturalny balsam do ust na bazie masła karite wypielęgnuje je i zabezpieczy przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, wiatru, zimna czy słońca.
- Na bazie tego cudownego kosmetyku możesz stworzyć kremy do twarzy, które pomogą praktycznie każdej cerze. Niezależnie, czy masz skórę suchą, tłustą, czy zmagasz się z trądzikiem lub zmarszczkami, na pewno szybko odczujesz jego dobroczynne działanie.
- Masła shea możesz także użyć na włosy, w formie regenerującej i wygładzającej maseczki czy odżywki.
- Balsam lub masło do ciała – nawilży skórę, pomoże w regeneracji drobnych ran i będzie delikatnie chronić przed promieniami UV.
Dodaj komentarz