Kosmetyki organiczne kontra łuszczyca skóry

Łuszczyca skóry to schorzenie trudne, ponieważ nie do końca znane są przyczyny jej powstawania, co z kolei utrudnia skuteczne leczenie. Jest to choroba autoimmunologiczna, pojawiająca się w momencie, gdy organizm reaguje obroną na jakiś czynnik wewnętrzny lub zewnętrzny. Za okoliczności powstawania łuszczycy, a jednocześnie czynniki powodujące jej zaostrzenie uważa się stres, przewlekłe stany zapalne czy choroby metaboliczne. Sprawia to, że łuszczyca w obecnych czasach może być uznawania za chorobą cywilizacyjną, zdarza się również, że jest dziedziczna. Na zmiany łuszczycowe powstające na skórze pomóc mogą kosmetyki handmade, tworzone z naturalnych, zdrowych składników.

Jak wygląda życie z łuszczycą?

Łuszczyca ma to do siebie, że potrafi, z pozoru samoczynnie, mijać i powracać. Głównym jej objawem są, często rozległe, swędzące zmiany na skórze. Mają one postać czerwonych plam z tworzącą się skorupką z łuszczącego się naskórka. Wygląd skóry i niewystarczająca ciągle świadomość społeczna na temat tego, że jest to choroba niezakaźna, powoduje, że osoby nią dotknięte często są traktowane z dystansem. W skrajnych przypadkach mogą być uważane za niedbające o higienę. Taki odbiór otoczenia wzmaga w chorych stres, który może być przyczyną nawrotu lub zaognienia choroby. Przez to, że łuszczyca na tendencję do nawracania, jej terapia jest niezwykle trudna. Skóra chorego często przyzwyczaja się do stosowanych specyfików, co rodzi potrzebę ciągłej zmiany używanych preparatów. Jednak jak w każdej chorobie, leczenie należy zacząć od podstaw.

Dbanie o zdrowie, odpowiednia pielęgnacja i unikanie szkodliwych substancji pomoże osobom dotkniętym tą przykrą przypadłością w złagodzeniu jej objawów. Pomocne dla chorych na łuszczycę może okazać się skorzystanie z oferty sklepów z organicznymi kosmetykami, które nie zawierają w swoim składzie podrażniających substancji, konserwantów i sztucznych zapachów.

Zadbaj o higieniczny tryb życia

Osoby z problemem łuszczycy w pierwszej kolejności powinny przyjrzeć się swojej diecie. Poleca się wyeliminować z niej potrawy tłuste i ciężkie, a także zrezygnować z ostrych przypraw. W ustalaniu jadłospisu warto skupić się na wprowadzeniu do diety jak największej ilości owoców i warzyw, a mięso spróbować zastąpić rybami i owocami morza.

Dobrze jest również zadbać o regularny wysiłek fizyczny. Nie należy zapominać jednak, że podczas uprawiania sportu może dojść do drobnych otarć czy nawet podrażnień wywołanych przez pot, czy niedostosowaną odzież. Chorzy na łuszczycę nie powinni absolutnie rezygnować ze sportu, a jedynie szczególnie zwrócić uwagę na używany przez siebie strój i zachowanie właściwej higieny podczas wysiłku fizycznego. Problematyczne może okazać się jednak pływanie – środki stosowane do oczyszczania wody w basenach mogą powodować podrażnienie i wysuszenie skóry.

Warto również pamiętać o wysypianiu się i unikaniu stresu. Na co dzień jest to niełatwe, dlatego dobrze jest znaleźć dla siebie relaksującą aktywność na wieczór, która pozwoli na pozbycie się z głowy trosk z całego dnia. Jednocześnie pomoże odprężyć się i szybciej zasnąć.

Jakie kosmetyki organiczne pomogą w walce z łuszczycą

Osoby cierpiące na łuszczycę powinny uważać na światło słoneczne. Co prawda często opalanie pomaga zwalczyć objawy i zmniejszyć wykwity łuszczycowe, jednak ekspozycja na słońce wysusza skórę. Na co dzień zaleca się stosowanie kosmetyki handmade, które jako swoją bazę mają oleje, uważane za delikatne filtry UV. Są to np. masło shea, olej awokado i kokosowy, również dodatek oleju ze słodkich migdałów.

Stosowanie organicznych kosmetyków na bazie olejów jako filtry, zapewni również odpowiedni poziom natłuszczenia skóry. Przy łuszczycy jest to niezbędne nie tylko po (i podczas) opalaniu, ale również po każdej kąpieli. Kontakt z wodą, a tym bardziej produktami myjącymi zawierającymi detergenty, przesusza skórę. Aby uzupełnić jej warstwę ochronną, należy każdorazowo po wyjściu z wanny lub spod prysznica, natłuścić ją.

Wykorzystanie do tego celu produktów, jakie oferują sklepy z organicznymi kosmetykami to gwarancja, że nie traktujemy delikatnej, podrażnionej skóry szkodliwymi substancjami pomocniczymi, jakie możemy znaleźć w kosmetykach drogeryjnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*