Mało znane substancje mineralne w kosmetykach

Kalk czy krzemionka to substancje mineralne doskonale znane w świecie naturalnych kosmetyków. Istnieje jednak szereg innych, niemniej ważnych i przydatnych składników organicznego pochodzenia, które warto poznać, żeby świadomie korzystać z dobrodziejstw współczesnej, ekologicznej kosmetologii.

Puder jedwabny (Serica)

Puder jedwabny jest pozyskiwany z… białka jedwabiu naturalnego. Skąd taki pomysł? Proteiny jedwabne są wręcz analogiczne do tych znajdujących w ludzkiej skórze i we włosach. Co więcej, puder jedwabny ma właściwości elektrostatyczne i lepiej „przyczepia” kosmetyk do skóry, a to szczególnie cenne w przypadku makijażu czy stylizacji na ważne okoliczności czy długi dzień.

W pudrze jedwabnym znajduje się aż kilkanaście wartościowych aminokwasów, które działają odżywczo na cerę. Kosmetyki z jego zawartością są ponadto naturalnym środkiem zatrzymywania wilgoci, rozjaśniają karnację i optycznie niwelują niedoskonałości skóry. Podobnie jak wiele innych substancji mineralnych, puder jedwabny również usuwa sebum wyróżniające cerę tłustą i mieszaną.

Węglan wapnia (Calcium Carbonate)

Węglan wapnia stanowi składnik wielu minerałów, takich jak kalcyt, jak również skał, na przykład wapiennych – osadowych. Ma formę białego proszku, który po dodaniu do kosmetyku zbiera sebum i wilgoć ze skóry. Nic więc dziwnego, że chętnie miesza się go z innymi substancjami tworzącymi pudry i podkłady, szczególnie do cery tłustej. Nie bez przyczyny kosmetyki ekologiczne często są w niego zaopatrzone.

Substancje wiążące

Kosmetyki mineralne są cenione nie tylko ze względu na zaawansowaną absorpcję sebum, ale także ze względu świetną przyczepność, czyli tak zwane wiązanie. Efekt trwalszego makijażu czy zabiegu pielęgnacyjnego osiąga się poprzez dodawanie do kosmetyku takich składników mineralnych oraz organicznych jak: azotek boru (boron nitride), stearynian cynku (zinc stearate), stearynian magnezu (magnesium stearate) czy mirystynian magnezu (magnesium myristate).

Oczywiście, te półprodukty nie są podstawowymi składnikami kosmetyków naturalnych, a jedynie dodatkami nieprzekraczającymi dziesiątej części całości, chyba że mówimy o cieniach do powiek. Ich matowość również jest traktowana jako zaleta. Ułatwiają aplikację oraz rozsmarowywanie wszelkich kosmetyków do makijażu.

Dodatkowe uwagi o kosmetykach mineralnych

Kosmetyki mineralne są bardzo popularnym produktem, który przywędrował z Zachodu i na dobre zadomowił się w kolekcjach nie tylko profesjonalnych wizażystów, ale również zwykłych konsumentów.

Z uwagi na brak ścisłych regulacji należy uważać na zmanipulowane reklamy. Barwniki mineralne to bowiem składniki, które nie mają wiele wspólnego z zaletami pielęgnacyjnych substancji mineralnych, a jednak niektórzy producenci wykorzystują ich dodatek do promowania swoich kosmetyków jako „mineralne”, a przez to unikatowe i skuteczniejsze. Jako idealny przykład może posłużyć dwutlenek tytatu – filtr i rozjaśniacz, ale nic ponadto.

O wiele ciekawszymi produktami są 100-procentowo mineralne kosmetyki, jak pigmenty i podkłady. Co ciekawe, skład pozbawiony substancji organicznych gwarantuje naturalną długowieczność produktu, ponieważ na minerałach nie rozwijają się bakterie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*