Naturalne oleje wykorzystywane w eko kosmetykach – poznaj ich działanie

Kto interesuje się kosmetykami domowymi i naturalnymi, wie, że ich bazę najczęściej stanowią ekologiczne oleje. Do najbardziej znanych należy kokosowy, z powodzeniem stosowany także w kuchni. Niniejszy wpis prezentuje kilka olejów, które rzadziej wymienia się w pierwszej kolejności, a są równie przydatne w komponowaniu skutecznych środków pielęgnacyjnych. Dowiedz się, co je wyróżnia.

Olej z pestek winogron

Winogrona są nie tylko świetnym deserem i materiałem na wino – olej tłoczony z ich pestek coraz chętniej jest wykorzystywany w domowych kosmetykach. Nie potrzeba bowiem chemii, żeby uzyskać bardzo ciekawy efekt. Olej z winogron perfekcyjnie rozprowadza się po skórze, a dzięki odpowiednim proporcjom jego jedwabistość przenosi się na cały kosmetyk. Tłoczenie pestek pozwala odizolować wyłącznie tłuszcze, przede wszystkim omega-6. Wewnątrz znajduje się np. witamina E, dlatego olej z winogron pozytywnie wpływa na zniszczone włosy i ułatwia walkę ze zmarszczkami oraz wypryskami.

Olej z pestek moreli

Kolejnym owocem, którego pestki zawierają cenny olej, są morele. Lubisz je w świeżym lub suszonym wydaniu? W takim razie istnieje duża szansa, że docenisz ich pielęgnacyjne właściwości. Cena oleju wynosi około 20 zł za 100 ml – i to w wersji tłoczonej na zimno, nieoczyszczonej, czyli zalecanej przez ekspertów. Pozytywny wpływ nie tylko na funkcjonowanie organizmu, ale i samej cery jest warty wykorzystania.

W oleju z pestek winogron znajduje się między innymi witamina B17, pomocna w walce z nowotworami. Kwasy linolowy i oleinowy również pozytywnie wpływają na cerę, odbudowując ją, nawilżając i regenerując po zniszczeniach. Co ważne, pozytywne działanie obserwuje się w przypadku każdej cery – zarówno tłustej, jak i wysuszonej! Efekt odmładzający to z kolei zasługa witamin E oraz A.

Olej z nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski zajmuje ważne miejsce w tradycji domowego lecznictwa i pielęgnacji cery. Olej z tej rośliny świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy najpotrzebniejszym działaniem jest walka z bakteriami i zapaleniami. Nie inaczej z trudno gojącymi się ranami, które potrzebują naturalnego ukojenia. Osoby tworzące kosmetyki naturalne są zgodne –  olejek z nagietka lekarskiego jest świetną substancją szczególnie dla cery suchej, która łuszczy się i niszczy pod wpływem negatywnych czynników.

Olej ze słodkich migdałów

Olej ze słodkich migdałów często trafia do ekologicznych kosmetyków, ponieważ posiada przyjemny zapach, choć nie tylko dlatego. W licznych badaniach potwierdzono jego pozytywny wpływ na nawilżenie i wygładzenie cery. Witaminy A i E, jak już wspomnieliśmy, wspierają walkę z widocznymi efektami starzenia skóry. Jeżeli olej ze słodkich migdałów jest tłoczony na zimno i nierafinowany, naprawdę nieźle pomaga w przeciwdziałaniu egzemie i łuszczycy. Zaskakujące, jak szybko wchłania się w skórę i zaczyna działać, pozostawiając przyjemne, aksamitne odczucie.

Jak widać, świat olejów jest bardzo bogaty, a olej kokosowy jedynie zachęca do dalszego zgłębiania tematu. Nie jest tajemnicą, że naturalne kosmetyki dzięki swojemu organicznemu składowi skuteczniej wspomagają odbudowę skóry. Stosujmy je wobec tego jak najczęściej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*